Anne ben patron oldum!

Çok uzun bir zamandır, yazı yazmıyorum çünkü kendimi kaybetmiş bir halde çalışıyorum. Hatta bu yazıyı, öğlen arasında yemek yemek yerine yazıyorum.

Yaklaşık 1 buçuk ay önce kendi şirketimi kurdum, “Meraklı Karga”
resmi adı bu değil ama biz ona öyle sesleniyoruz. Geçtiğimiz ay resmi işlemler için uğraştım. Hatta şirket ismim için bol bol iltifat aldım. Ama tam adı neydi, yani ben ne işle meşguldum. Bu sorunun cevabını, beni elektronikçiler odasına kaydeden, esnaf sanatkarlar odası banko görevlisi yaptı. “Meraklı Karga yazılım yazayım mı?”

Bu ismin isim annesi, kurumsal kimliğimi tasarlayan Gamze Pala, başlarken şirket olma isteğinden değil daha çok instagramda yaptıklarımı insanlara göstermek isteğiydi. Bu yüzden bir ad ve bir logoya ihtiyacım vardı. Peki isim ne olmalıydı. Antik kentler gibi binlerce fikirden sonra çok zeki ve ölümsüzlüğü sembolize eden “karga” figürü seçildi. Peki bu nasıl bir karga olmalı, galiba biraz meraklı 🙂 İsim seçildikten aylar sonra, ortaokulda okuduğum bir kitabı buldum. Ayrıca Ezop’u çok severim. Sayfalarını karıştırdığımda ilk karşıma gelen hikaye “Karga ve Su testisi” aşağıda hikayeyi sizinle paylaşıyorum. İsmin ne kadar doğru seçildiğini o anda anladım ben.

Benimle bir kez bile karşılaştıysanız, ne kadar proje odaklı biri olduğumu, dış görünüşümden hemen sonra anlamışsınızdır. Yıllardır, özellikle babam ve teyzem kendi işimi kurmamla ilgili konuşmalar yapıyorlardı. Beni bu noktaya getiren en önemli şeylerden biri, istediğim gibi iş bulamamam, özellikle son 2 işyerimde, bana verilen sözlerin tutulmaması. “Kötü komşu ev sahibi yapar” sözünü, “kötü iş veren, dükkan sahibi yapar halini yaşıyorum.” Buradan birine seslenmem gerekirse, eğer işyerinizdekiler size öğlen yemeği vermiyorsa, sizi eğitim teknolojileri uzmanı olarak alıp, koli taşıtıp, sürekli aynı verileri girdiriyorsa(vallahi oldu). En komiği de, sizinle tüm gün telefonla haberleşmelerine rağmen, gece 12de telefonla konuşmak isteyip(acil birşey yok) siz internetten dolayı yavaş bağlanınca sizi azarlamayı seçiyorsa, koşun kaçın oradan gerçekten. Ben öyle yaptım, zerre pişman olmadım. Zaten maaşımı sürekli geciktirip, elden bir kısmını geri alıyorlardı. Neyse bunlar benim dertlerim ama bunları yaşarsanız, kaçıp kurtarın kendinizi.

Peki gittik istifa ettik, ne iş yapacağız?

Ben bir süredir, kendi projemi nasıl yaparım diye düşünüyordum. Önkuluçka bunun için harika bir yerdi. Ben istifa etmeye karar verdiğim haftasonu galiba doldurdum o belgeleri. En büyük problemim neydi? Buna bir çözüm bulabilir miydim?

Bir bebek doğuyor!

Ben 1999’da Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almıştım(evet 6 yaşında), ardından da Özgül öğrenme güçlüğü tanısı, çok zorlu yıllar geçirdim. Projemin ne olması gerektiğini düşündüğümde, bildiğim ve yetkin olduğum şeyler olmalıydı. Ayrıca ben çocukluğum boyunca bana benzeyen çocuklar için projeler hazırlamak istiyordum. Burada benimle aynı paydada olan çocukların boşanmış aile çocukları olacağını düşünürdüm hep.

Neyse, Peki bunu yapacak kadar güçlü müydüm? Bu alanda çok okumam vardı, babam bu alanda çalışan bir psikologdu ve en önemlisi ben böyle birşey yapmak istiyordum.

Çok korktum ve hala korkuyorum, malesef ülkemizde konuya hakim olmadan üstadı olan çok, geceleri dua ettim. “Tanrım, beni öyle yapma” diye.

Bitirmek gerekirse, “patron” olma durumuna alışmaya çalışyorum, şuan sadece kendimin patronuyum. Zaten başka hiç bir patron beni günde 14 saat çalıştıramazdı.

Anne ben patron oldum!” üzerine 6 yorum

  1. Hülya Can dedi ki:

    Muhtesemsin ayakta alkisliyorum seni opuyorum o guzel pes etmeyen mucadelenle seni bravo…

  2. Emine Güneş dedi ki:

    Sevgili ege tebrikler güzel yoldasın enerjin hep hep devam etsin yolun açık olsun 💞

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s