Hey ben TBD Genç Yaz Kampındaydım!

Bildiğiniz üzere beni tüm sıfatlardan soyunca, geriye “özgür yazılım aktivisti” kimliğim kalıyor. Bu kimliğe sahip olduğum için zerre mutsuz değilim, hatta sahip olduğum en tatlı kimlik olabilir.

Neyse bu kimliğimle en sevdiğim şeyi yapıyorum, Linux anlatıyorum hem de 0,5 en temel. Yani benim deyişimle Linux Ana Okulu.

Başlamadan biraz ders öncesi süreçten bahsetmek istiyorum. Bana bu teklif geldiğinde, gerçekten çok fazla eğitmen olmak istedim. Bildiğiniz üzere ben Eğitim Fakültesinden mezun olmuş fakat gerek eğitim programlarını beğenmediğim gerek özel okullardaki ücret adaletsizliğinden dolayı, Eğitim Teknolojileri Uzmanı olarak çalışan bir kişiyim. Yine bildiğiniz gibi tam zamanlı olarak çalışmaktayım. Eğitmen olma isteğimi kırmadı işyerim ve izin verdi. Onlara minnetarım. Ben çok sayıda eğitimde gönüllü eğitmenlik yaptım. Bu kulaklar, eğil olmayan kişilerden “rezalet bir eğitmensin” lafını bile duydu. Bu sebeple olacaktır ki, eğitime hazırlanma süremde mide krapları ve kaşıntılar(LYK 2015’dekiler de hatırlamıştır.) Peşimi bırakmadı. En son sevgili Kariyer Danışmanım aynı zamanda Fransızca öğretmeni olan Şule Kökhan, bana yahu bilgi kitaptan da öğrenilir, sen yaklaşımı öğret, kapı aç. anlamına gelen bir konuşma yapınca rahatladım. Herşeyi süper bilemezdim. Tanrı değildim. Bir de bunların üzerine 1 hafta kala stresten kıvranırken, Pole dans hocam Gizem verdi gazı bana. Kendimi öğretmen gibi hissettim.

İlk gün tanıştık Murathan Hoca tüm sınıfları toplayıp, çok temel ama acayip etkili bir giriş yaptı. Ardından sınıflara dağılıp önce marşelov kulesi yaptık 🙂 Sonra sınıf kurallarını konuştuk. Malesef bu kuralların fotoğrafını çekmemişim. Ama özet geçmem gerekirse. Sınıfımız, öğrenme güçlüğü kapsayıcı (bu kuralı neden koyduğumuzu hepimiz biliyoruz. Bilmeyen dostlara link :)) ve diğer herşey kapsayıcıdı. Yani kimse inandığı, giydiği,sevdiği ya da kimliğinden dolayı dışlananmazdı. Öğrenme süresine saygımız sonsuzdu. Herkes 1 defada öğrenmek zorunda değil. En önemli kural ise ben dikkatim dağıldığı için 20 dakikada kaçmak istersem beni tutacaklardı. 🙂

Ardından konulara başladık. İlk gün benim için odaklanaması güç geçse de 2. gün çok randımanlı geçti isterseniz, 3.gün formumuzun zirvesindeydik. Diğer günler de hiç fena sayılmazdı. Bol bol başımıza gelebilecek sorunları çözdük. Bol bol Kahoot! adındaki uygulama ile hazırlanmış bilgi yarışmalarıyla, çok eğlendik. Hergün çokça ödev verdim. Sabahları 6’da uyanıp ilk işim ödevleri okumaktı. Aşağıda blogları görebilirsiniz.

https://erdo06g.blogspot.com/2019/08/yeni-arkadas-linux.html

http://fahrettinpercin.com/2019/08/26/yaz-kampindan-notlar-centosta-temel-komutlar-ve-islemler/
https://linux.science.blog/2019/08/26/linux/
http://hbsimsek.home.blog/2019/08/26/centosnerenin-burasindayim/
https://linuxgnu05.video.blog/2019/08/26/linux-gnu-0-5/
https://1sevgiliblog.blogspot.com/2019/08/linux-dersleri-1.html?m=1

Hepsi birbirinden iyi bloglar okumanızı tavsiye ederim.

View this post on Instagram

#linux05

A post shared by Ege Orhan (@egeorhanege) on

Kişisel görüşlerime gelirsek, bu kadar istekli bu kadar dinamik bu kadar uyumlu öğrenciler görmemiştim. Aramızda bir alışveriş olduğuna inanıyorum. Bol bol denedik, bol bol bozduk yeni birşeyler denedik. O yoğunluğun içine kendimi soktuğum için zerre pişman değilim. Yine olsa yine yapmak isterim.

Sözlerimi sonlandırıken, her yardım çığlığımda koşan başta Kasım,Fatih ve Ahmetcan hocalarım ile canım Büşra hocamın destekleri olmasa, TBD Genç Ankara’nın özenli hazırlığı ve destekleri olmasa bu süreç bu kadar iyi olmazdı. Harika insanlarla tanıştım dost oldum.

En son olarak ben ve sınıfım haftada bir Linux akşamı yapalım, konuşalım tartışalım istiyoruz. Bu konuda bize destek olmak ya da katılmak isterseniz. ege@egeorhan.com’a mail atın 🙂

Hey ben TBD Genç Yaz Kampındaydım!” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s