Zorin OS övmeye geldim!

Bu yazıyı yazmak artık farz oldu, o kadar tepki aldım ki yazıyı yazıp bilgisayarımı Zorin OS 15’e yükselteceğim.

Bu yazı çok uzun zamandır kafamda olan bir yazıydı, çünkü uzun zamandır çok memnun olarak kullanıyorum. Sonra bayram öncesi tatlı bir minik tweet ile bu Zorin OS övme isteğimi belirttim. O kadar güzel cevaplar aldım ki, “çöp” diyen bile oldu. Neyse ben gerçek duygularımı daha önceki yazımda belirtmiştim. Şimdi biraz daha belirteceğim.

Yazıya başlamadan önce heryerde özellikle Telegram gruplarında Zorin’e Zorinim’e “Sorun OS” diyen tatlış insan Bug Skywalker‘e selam vermek istiyorum. İnşallah senin övdüğün işletim sistemleri de patlar bebeğim 😀

Yaklaşık olarak 10 aydır Zorin OS kullanıyorum. Bildiğiniz gibi ben bir Asus Vivobook Flip 14 kullanıcısıyım. Cihazım Tablet özellikleri de taşıyor. Bu yüzden her tatlış işletim sistemini kullanamıyorum. Ubuntu kullanırken kapanmıyordu mesela bilgisayar. Zorin ile yüzde 80 oranında verimli bir kullanım sağlıyorum. Geçenlerde Twitterda veryansın ettim, dokunmatık çok verimli değil diye. Hemen zorin hesabı İngilizce bir cevap verdi, Zorin 15 ile bunlar çözüldü diye açıkçası merakla bekliyorum.

O kadar belgem var ki günlerdir depolayamadım. O yüzden bu yazı büyülü bir şekilde bu işe yarayacak, en azından böyle inanmak istiyorum.

Zorin ile yaşadığım problemlerin ilk ve en kalite düşürücü olanı açılış problemi ekran sürekli kararıyor, sürekli ve yinelen şekilde açma tuşuna basmak zorunda kalıyorum. Bundan gerçekten kurtulmak istiyorum. Umarım 15de yoktur.

Sinir bozucu bir ayrıntı olarak güncelleme ile yükseltememek, yani ben yine sıfırdan sistem kurmak zorundayım. Peki boşa giden insan gücüm!? ( Umarım yüklerken yükselt vardır da bunu yazdığıma pişman olurum.)

Çok son kullanıcı annecim

O kadar son kullanıcı için tasarlanmış ki, bazen bu çok mu basit olmuş diye kendi kendime soruyorum.

Hani oyun oynayacaktık?

Olay tamamen benim yine sims oynamak istemem ve Sims 4’ün ücretsiz dağıtılmasıyla başladı. Ben Zorin’e kurmak istedim ama ne Steam ile ne de play on linux ile kuramadım. Bu dev bir hayal kırıktığıydı.

Neyse güzel şeylerden ahsetmek istiyorum, e-ticaret yapıyorsanız ve son kullancıysanız, zorin sizin için geliştirildi, çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ekşi’de Anne ye babaya kurmalık işletim sistemi diye boşuna demiyorlar.

Ultimate hala pahalı bir artısı olduğunu düşünmüyorum. Bu da Twitterda gelen sorulardan biriydi.

Şimdi Zorin 15’i kurmaya başlayacağım ve ilk yazı onun hakkında olacak gibi görünüyor.

Hepinizi kocaman öpüyorum!

Zorin OS övmeye geldim!” üzerine 2 yorum

  1. mert dedi ki:

    Zorinos 15 Kullanım deneyimlerinizi paylaşır mısınız.

    Bu arada Rust dili ile yazılan Redox OS, özelliklerine bakarak çok esnek ve istikrarlı bir işletim sistemi potansiyeli var gibi görünüyor. Ancak 0.5.0 sürümünden bu yana uzun bir zaman geçti, bundan sonraki yükseltme ile gerçek anlamda kullanılabilir hale geleceği umuluyor.
    Bakmadıysanız incelemenizi tavsiye ederim.
    mert

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s