Bugün ne öğrendim?16 Python 4

Bugün fonksiyonlar konusunu öğrendim. Çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle Fonksiyonlar nedir?

Bir obje’nin nasıl çağıralacağını ve işlevlerini belirler. Fonksiyon yazarken def ile başlıyoruz. ardından fonsiyon adımızı yazıyoruz.
def ege ()
print(“ilk python fonksiyonum

ege() (Bunu yazmayı unutmuşum,twitter’dan exnovan beni uyardı, burdan ona teşekkür ederim.)

dosyamızı çalıştırdığımızda ekranda
ilk python fonksiyonum
yazacak

Docstring diye bir kavramla karşılaştım. Biraz ondan bahsetmek istiyorum.

Programlamada, bir dokümanlar, kaynak kodunda belirtilen, bir yorum gibi, belirli bir kod parçasını belgelemek için kullanılan bir dizedir. Geleneksel kaynak kodu yorumlarından ve hatta Javadoc dokümantasyonu gibi özel olarak biçimlendirilmiş yorumlardan farklı olarak, dokümanlar ayrıştırıldığında kaynak ağacından çıkarılmaz, ancak programın çalışma süresi boyunca korunur. Bu, programcının bu yorumları çalışma zamanında, örneğin etkileşimli bir yardım sistemi veya meta veri olarak incelemesini sağlar.

return’un ne işe yaradığını tam anlayamamıştım. Biraz araştırınca bir tanımla karşılaştım ve anlamam kolaylaştı.

return deyimi bir işlevden değer geri döndürür. Parametresi olmayan bir return deyimi None geri döndürür. Sona eren bir yordam (procedure) da None geri döndürür.

Fonksiyon’un olmazsa olmazı olarak birkaç madde buldum onları da eklemek istiyorum.

  1. Her fonksiyonun bir adı bulunur ve fonksiyonlar sahip oldukları bu adlarla anılır. (print fonksiyonu, open fonksiyonu, type fonksiyonu, input fonksiyonu, len fonksiyonu vb.)
  2. Şekil olarak, her fonksiyonun isminin yanında birer parantez işareti bulunur. (open(), print(), input(), len() vb.)
  3. Bu parantez işaretlerinin içine, fonksiyonlara işlevsellik kazandıran bazı parametreler yazılır. (open(dosya_adı), print("Merhaba Zalim Dünya!"), len("kahramanmaraş") vb.)
  4. Fonksiyonlar farklı sayıda parametre alabilir. Örneğin print() fonksiyonu toplam 256 adet parametre alabilirken, input() fonksiyonu yalnızca tek bir parametre alır.
  5. Fonksiyonların isimli ve isimsiz parametreleri vardır. print() fonksiyonundaki sep, end ve file parametreleri isimli parametrelere örnekken, mesela print("Merhaba Dünya!") kodunda Merhaba Dünya! parametresi isimsiz bir parametredir. Aynı şekilde input("Adınız: ") gibi bir kodda Adınız: parametresi isimsiz bir parametredir.
  6. Fonksiyonların, isimli ve isimsiz parametreleri dışında, bir de varsayılan değerli parametreleri vardır. Örneğin print() fonksiyonunun sep, end ve file parametreleri varsayılan değerli parametrelere birer örnektir. Eğer bir parametrenin varsayılan bir değeri varsa, o parametreye herhangi bir değer vermeden de fonksiyonu kullanabiliriz. Python bu parametrelere, belirli değerleri öntanımlı olarak kendisi atayacaktır. Tabii eğer istersek, varsayılan değerli parametrelere kendimiz de başka birtakım değerler verebiliriz.

Şimdi minik bir uygulama hazırladım, bunun içinde sys kütüphanesini entegre ettim(hangi tabiri kullansam bilemedim.) Şimdi benim bilgisayarımı ve python’uma dair bilgileri listeliyor.

Kodlarım
Ekran çıktısı

Bugün anlatacaklarım bu kadar, yarın beni uzun bir tekrar günü bekliyor. Görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s