Raspberry Pi Nedir?

Bu yazının orjinalini https://mucitiz.biz/blog/raspberry-pi-nedir/  adresinden okuyabilir. Mucitiz.biz için hazırladığım derslere katılmak için mucitiz.biz‘e kayıt olabilirsiniz.

Raspberry Pi, Birleşik Krallık’ta Raspberry Pi Vakfı tarafından okullarda bilgisayar bilimini öğretmek amacılığıyla geliştirilmiş, kredi kartı büyüklüğünde tek kart olarak adlandırılan bir bilgisayardır.

Raspberry Pi 1 Model B

Tek Kart Bilgisayar Nedir?

Raspberry Pi’den bahsetmeden önce tek kart bilgisayarlardan bahsetmenin daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Tek kart bilgisayar, üzerinde bir bilgisayarın çalışması için gerekli donanımlara sahip olan küçük ve az güç tüketen kartların tamamına verilen isimdir. Boyutları ufak bu kartlar genellikle işlemci (CPU), grafik işlemci (GPU) ve RAM’e ayrıca dış dünyayla bilgi alışverişi için bağlantılara (USB, Ethernet) sahipler. Az elektrik harcar ve mekanik/hareketli parça bulundurmaz.

Genel kullanım alanı gömülü sistemler olsa da bu bilgisayarlar hobi ve günlük işler için de kullanılır. İsterseniz siz de Raspberry Pi ile yaptığımız Home Assistant ile Evinize Hükmedin projesi gibi çalışmalar yapabilirsiniz.

Raspberry Pi Nedir?

Özgür yazılımlar üzerinde çalışan bu mini bilgisayar, 1080p videoları bile rahatlıkla oynatabilecek güce sahip. İşletim sistemini üstünde takılan micro SD’de kartta taşıyan bu bilgisayarı küçük boyutları sayesinde her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. Soğutucu fanı ya da hareketli parçası olmadığı için sessiz çalışan Raspberry Pi, bir kişisel bilgisayardan beklediğiniz çoğu özelliği karşılıyor. Raspberry Pi’yi normal bir bilgisayar olarak kullanabilir ya da üstündeki pinleri kullanarak kendi elektronik çözümlerinizi geliştirmek için bir platform olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin Raspberry Pi 3’ün teknik özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • 64-bit Quad-Core ARMV8 işlemci
 • 1.2GHz
 • 1GB RAM
 • Dahili WiFi – BCM43143
 • Bluetooth 4.1 (Bluetooth Low Energy – BLE)
 • 40 Adet GPIO
 • 4 Adet USB 2
 • 4 uçlu Stereo çıkışı ve Composite video çıkışı
 • Full HDMI
 • Raspberry Pi Kamera bağlantısı için CSI  kamera portu
 • Raspberry Pi 7″ dokunmatik ekran için DSI ekran portu
 • Micro SD soketi
 • Güncellenmiş güç katı (2,5A’e kadar destekliyor.)

Raspberry Pi’nin yaygınlığı

Raspberry Pi dergisinde yayınlanan verilere göre 2017 yılı Mart ayı itibariyle, ilk defa piyasaya çıktığı 2012 yılından bu yana 12.5 milyonun üzerinde Raspberry Pi satışı gerçekleştirildi.

Raspberry Pi ve Eğitim – PIcademy

Raspberry Pi yaygın kullanımının yanı sıra sağlam bir topluluk yapısına sahip. Raspberry Pi Vakfı tarafından düzenlenen ve eğitimcinin eğitimi olarak tasarlanmış olan iki günlük PIcademy etkinlikleri, İngiltere ve Kuzey Amerika’da gerçekleştirildi.Programı tamamladıktan sonra, eğitimciler Raspberry Pi topluluğuna katılıyorlar.

Astro Pi

Raspberry Pi ile yapılmış ve ses getirmiş olan Astro Pi, Aralık 2014’te Birleşik Krallık Uzay Ajansı tarafından başlatıldı. Astro Pi yarışması, Birleşik Krallık vatandaşı olan tüm ilkokul ve ortaokul seviyesindeki çocuklara, bu yılın ocak ayında resmi olarak açıldı. Yaratıcı ve bilimsel düşünmeyi teşvik etmek için Uzay Araçları Sensörleri, Uydu Görüntüleme, Alan Ölçümleri, Veri Füzyonu ve Uzay Radyasyonu yarışma temaları olarak seçildi. İngiliz astronot Tim Peake görevi sırasında, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bilgisayarları konumlandırdı. Yörüngedeyken kazanan kod Astro Pi’ye yüklendi, verileri topladı ve sonrasında kazanan takımlara dağıtılmak üzere Dünya’ya gönderdi.

Astro Pi uzay için tasarlanmış bir Raspberry Pi çeşidi Add-on board olan Sense HAT’ın Astro Pi görevi için özelleştirilmiş hali kullanılıyor. Joystick, LED paneli, ısı, nem, basınç sensörü üzerinde entegre olarak bulunuyor.

 

Daha ayrıntılı bilgi almak için Astro Pi Projesi’nin resmi websitesini ziyaret edebilirsiniz.

İşletim Sistemi ve Programlama

Raspberry Pi, Raspbian adlı özelleştirilmiş bir Debian olan işletim sistemini kullanabileceğiniz gibi Pidora, Snappy Ubuntu Core ya da desteklenen diğer işletim sistemlerini resmi web sitesinden indirebilirsiniz. Bunların yanı sıra Arch Linux ARM ve Windows 10 IoT Core işletim sistemlerini de destekliyor.

Python programlama diliyle programlanabildiği gibi C,  C++ ve Perl programlama dilleriyle de kullanılabilir.

Modeller

Şuan satışta olan 6 farklı model bulunuyor. Bu bölümde, modellerin farklarına değineceğiz.

Raspberry Pi Zero – Raspberry Pi Zero W

En küçük ve en ucuz Raspberry Pi bilgisayarıdır. Raspberry Pi Zero, Micro SD kart ve normal bir fare, klavye ve ekrana bağlanabilir. Raspbian, Dünya’nın Linux kullanan en küçük bilgisayarlarından biri. Raspberry Pi Zero W, bu kartın Bluetooth’a sahip ve kablosuz ağ bağlantısı olan modelidir. Diğer tüm özellikleri Raspberry Pi Zero ile aynıdır.

Raspberry Pi Zero
Raspberry Pi Zero W

Raspberry Pi 1 Model A+ ve B+

Raspberry Pi 1 Model A+’da 40 pin bulunur. Normal SD kart yerine Raspberry Pi Model A+’da Mikro SD’ye geçilmiş olması cihazın fiziksel olarak korunaklı olmasına katkı sağladı. Daha önceki modellerde 1W enerji kullanırken, bu modelde 0.5W’a kadar düşürüldü. Raspberry Pi 1 Model B+’ın ayrıldığı noktalardan biri de 4 adet USB 2.0 portu bulunmasıdır.

Raspberry Pi 1 Model A+
Raspberry 1 Model B+

Raspberry Pi 2 Model B

İkinci nesil Model B, ilk olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü. Broadcom VideoCore IV grafik işlemcisi sayesinde 1080p videoları işleyebilen Raspberry Pi 2, OpenGL ES 2.0 API sayesinde basit 3D oyunları da oynayabilirsiniz.

Raspberry Pi 3 Model B

Raspberry Pi 2’de olduğu gibi Raspberry Pi 3’de de Broadcom marka SOC (System-On-Chip) kullanılmış durumda. 1.2GHz ARMv8 dört çekirdek işlemciye sahip Raspberry Pi 3, bir eski nesle oranla çok daha hızlı.

Bu yazıda Raspberry Pi’yi tanıdık. Siz de bir Raspberry Pi’ye sahip olarak, hayal ettiğiniz projeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s