Launchpad.net Nedir?

Bu yazının orjinalini https://blog.linuxturkey.org/2018/03/30/launchpad-net-nedir/ adresinden okuyabilirsiniz.

Özgür yazılım dünyasına katkı yapmak isteyen kişilerin en sık yaşadığı sorun nereden başlayacaklarını bilmemeleri oluyor.  Neredeyse her konuşmada, her makalede “Özgür yazılıma katkıda bulunun, en azından Türkçeleştirilmesine katkıda bulunun. ” deniliyor.  Ben de ilk zamanlar nasıl katkıda bulunacağımı bilemediğim için, size yol göstermek istedim bu yazımla.

Launchpad.net; Ubuntu’nun da geliştiricisi olan Canonical Ltd. tarafından geliştirilmiş yazılım geliştirme ve  bakımı gibi konularda kullanıcıların yer almasına olanak sağlayan bir web sitesidir.

Beğendikleri ve kullandıkları bir program,işletim sistemi ya da pakete katkıda bulunmak isteyen kişiler için biçilmiş kaftan Launcpad.net.  Türkçeleştirmeden kod katkısı sağlamaya birçok görevi gerçekleştirebileceğiniz gibi yeni görevler de açabilirsiniz.

Ubuntu başta olmak üzere 18.000 ‘den fazla projeye ev sahipliği yapmaktadır.  Answers, blueprints, bugs, code ve translations  bölümleri vardır.

Ubuntu One  id’niz ile  kayıt olabilirsiniz, giriş yaptıktan sonra başlangıç sayfasında göreceğiniz gibi , dileğiniz projenizi ekleyebilir, proje takımınızı oluştrabilir, hata arayabilir ya da çevirilere yardım edebilirsiniz.

Bence Launcpad de GitHub ya  da GitLab gibi boş vakitlerde karıştırmak ve yeni şeyler öğrenmek için harika bir site olmanın yanı sıra  projelere katkı sağlarak, kullanan kişilerin hayatlarına dokunma şansı tanıyor.

Ubuntu projesine ait son gelişmeleri bu ekrandan takip edebilirsiniz. Alt paket arayabilir.  Sonuçları sıralayabilirsiniz. En çok katkı veren 5 kişiyi puan sıralamasına göre görüntüleyebilirsiniz.

Kaç kişinin aynı hatadan etkilendiği, hangi sürümde ve donanım özelliklerinde hatanın ortaya çıktığı gibi spesifik sonuçlara ulaşmak ya da hataya sebep olan kısmı ayıklayıp güncelleme yapmak da mümkün.

Launchpad.net’i aktif olarak kullanıp, güzel katkılar yapmanız dileklerimle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s