Ankara’ya En Güzel Ziyaret: Django Girls Ankara

Yazının orjinaline  https://www.artistanbul.io/blog/2017/11/13/ankaraya-en-guzel-ziyaret-django-girls-ankara/  adresinden ulaşabilirsiniz.
İçinde olmaktan her zaman gurur duyduğum bir organizasyon olan Django Girls, 2014’den beri Dünya’nın birçok noktasında gerçekleşen, kadınlar için 1 günlük web programcılığı atölyesidir.

Türkiye’de ilk Django Girls etkinliği İstanbul’da, Aralık 2015’de gerçekleşti. Benim de katılımcı olarak katıldığım bu etkinlik beni çok etkilemişti. Hayatım boyunca kendimi bu kadar rahat hissettiğim başka bir etkinlik olmamıştı. İstanbul ekibinin destekleriyle ve bizim amatör çabalarımızla, Django Girls Eskişehir olarak ilk etkinliğimizi Nisan 2016’da yaptık. Django Girls Eskişehir’in en önemli özelliği, İstanbul’dan sonra Türkiye’de başka bir şehirde yapılan ilk etkinlik olmasıdır.

Django Girls Ankara’ya gelirsek… Eskişehir’deki ikinci etkinliğimizde mentörlerimiz Ankara’dan gelmişti. Hep aklımda ve gönlümde olan Ankara’da Django Girls yapma isteğini onlarla paylaştım. Onların zaten öyle bir istekleri varmış, isteklerimizi hayallerimize kattık. Çalışmaya başladık.

Ben kenarından köşesinden organizasyonun içindeyim. Aslında tüm aşamalarında yanlarında olmak istedim fakat Artistanbul’da işe başlayıp, İstanbul’a taşınınca uzakta kaldım. Yine de elimden geldiğince yardım ettiğimi düşünüyorum. Doğduğum, büyüdüğüm şehirde Django Girls olması fikri beni çok heyecanlandırıyordu.

Etkinlik gününe gelirsek, bir gece önce Ankara’ya gittim. Hayatımda ilk kez bir etkinlik için İstanbul’dan Ankara’ya gittiğim değişik duygular içindeydim. Sabah 9’da her Django Girls’de olduğu gibi güzel bir kahvaltı ve sıcak çay eşliğinde güne başlandı.

Mentörü olduğum grup 3 kişilikti. Ekibimde biyoenformatik, bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve fizyoterapist vardı.

 

Etkinlik boyunca takip ettiğimiz yönergeye buradan ulaşabilir, isterseniz sizde evde bu eğitimi tamamlayabilirsiniz. Yönerge sadece Django ile web programcılığına giriş yaptırmakla kalmayıp, Python, Git, CSS gibi kavramlarla tanıştılar.

Saat 18:00’e dek süren etkinlik yorucu olduğu kadar verimliydi. Gün sonunda herkes Django ile ilk bloglarını hazırlamışlardı. Konuştuğum herkes etkinlikten çok memnundu. Benim katıldığım en güzel Django Girls etkinliğiydi. İkramlar ve oluşturulan konfor çok ince düşünülmüştü. Bu yüzden başta sponsor Udemy olmak üzere tüm ekibini tebrik ederim.

Ankara’ya En Güzel Ziyaret: Django Girls Ankara” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s